SZAKMÁN TÚL, HATÁROKON ÁT: Őrvidéki kalandozások

avagy mit vesztettünk  el a Nyugat-Dunántúlon?

február 19, kedd.
Esemény kategória:

Kovács Jenő előadása

Sokat emlegetjük – jogosan – a Trianoni békediktátumot. Még többet beszélünk Erdélyről, kicsit kevesebbet Felvidékről, még kevesebben Bácskáról. Persze sokan kirándultak, pihentek ezeken a területeken. De szinte sohasem beszélünk Nyugat-Magyarországról. Pedig – egyedülállóan a történelemben – a vesztes fél (jelen esetben Ausztria) területvesztései (pl. Dél-Tirol) mellett területeket is kapott. Három Nyugat-Dunántúli megye (Vas, Sopron, Moson) nyugati területeit – a rongyos gárda honvédő harcai után – végül 1922-ben adták oda neki.

Nem nagy területről van szó, az Őrvidék nagysága, lakos-száma szinte megegyezik Vas megyéével. Annál inkább jelentősebbek a történelmi, építészeti emlékek, melyek természetesen ezer szállal kötődnek a magyar történelemhez. Ezen várakban, kastélyokban, kúriákban gazdag amúgy szűk – 5-50 km széles – területen kivétel nélkül átrobogunk Nyugat felé, pl. Bécsnek tartva. Nagyon keveseknek jut eszébe az Eszterházyak bevehetetlen Fraknói sasfészkét, vagy az angol beteg családjának várkastélyát Borostyánkőn, vagy pl. az Erdődy vízivárat Monyorókeréken megtekinteni. Pedig olyan nagyszerű alkotások ezek, melyeknek párja nincs a Trianoni Magyarországon, csak Erdélyben vagy Felvidéken.

Ezen értékeket szeretném bemutatni egy izgalmas történelmi kalandozás keretében!

Főétel: Girardi rostélyos burgonya gombóccal

Desszert: Sacher Torta