FÖLDGÖMBKLUB – Lechner Ödön

„Nélküle nincs magyar építészet, személye, művészete és hatása megkerülhetetlen a századforduló világában, nemzetközi mércével mérve is rangos életműve ma is igazodási pont.”

Lechner összes – 12 település, 36 épület

Lechner Ödön a magyar formanyelvet, a nemzeti stílust szerette volna megteremteni formai újításaival, népművészeti motívumok alkalmazásával és a Zsolnay-kerámiák használatával, létrehozva a szecesszió magyaros, népies irányzatát. A szerzők felkeresték, bejárták Lechner Ödön minden épületét határon innen és túl, Pozsonytól Kolozsváron és Nagybecskereken át Zomborig, hogy megmutassák az épületek mai állapotát, és leírást készítsenek róluk.

május 8, szerda.
Esemény kategóriák:
,

Előadó:

Halász Csilla

A Halász Csilla, Ludmann Mihály és Viczián Zsófia által írt kötet, bemutatja azt a szédületes fejlődést is, amely a kiegyezés korától az első világháborúig jellemezte a magyar építészetet. A kiadvány részletesen bemutatja Lechner Ödön főműveiként számon tartott és Magyarország által 2008-bn az UNESCO világörökségi listájára felterjesztett épületeket, az Iparművészeti Múzeumot, a Postatakarékpénztárt (ma a Magyar Államkincstár), a Földtani Intézetet, a kőbányai Szent László templomot és a kecskeméti városházát, de emellett a kisebb épületeit és a korai munkáit is.

Nem volt soha egyetlen építőművésze sem Magyarországnak, akinek ilyen felmérhetetlen hatása lett volna kortársaira és az utókorra is. A kötetből az is kiderül, mit vettek át követői, tanítványai az általa teremett új stílusból és művészeti formanyelvből.

Főétel: Nyársra fűzött szűzpecsenye fűszerkéregben, balzsamos céklával, édesburgonyapürével

Desszert: Mártonhegyi palacsinta

Közlemény rovatba kérjük feltüntetni: foldgombkub 0508